Językowe mity

Nie szukaj wymówek

Nauka języka obcego nawet w najbardziej renomowanym liceum nie zawsze jest na takim poziomie, jaki gwarantowałby nam swobodne porozumiewanie się. Dlatego młodzi ludzie naukę języka obcego często pogłębiają na kursach, korepetycjach czy uczą się go samodzielnie. O tym, jak uczyć się języka, by się go nauczyć napisano już wiele, ale nie wierzmy we wszystko. Niektóre z metod nauczania są już przestarzałe, a rady, które można znaleźć w Internecie nie zawsze są pisane przez profesjonalistów. Przede wszystkim to nieprawda, że język możemy dobrze opanować tylko wówczas, gdy zaczniemy się go uczyć we wczesnym dzieciństwie. Wszystkiego możemy się nauczyć, jeżeli tylko włożymy w to wystarczająco dużo wysiłku. Nie szukajmy również wymówek, twierdząc, że nie mamy talentu do języków obcych.

Chcieć to móc

Możemy się nauczyć angielskiego, niemieckiego a nawet chińskiego, jeżeli jesteśmy gotowi na ciężką pracę i poświęcenie sporo czasu. Prawdą jest za to, że na naukę nigdy nie jest za późno. Nawet jeżeli w dorosłym wieku nasza motywacja nie jest zbyt duża, to warto się uczyć, by dłużej zachować kondycję intelektualną, a chcieć to móc. Wiele mitów dotyczy trudności języków – każdy język jest trudny, gdy jest obcy. Im bardziej go poznajemy, tym łatwiejszy się wydaje. Takie stwierdzenia nie mają sensu, bo to, co dla jednych jest trudne innym przychodzi z łatwością. Do kontynuowania nauki języka często zniechęca nas przekonanie, że można go nauczyć się szybko. Przekonują nas o tym reklamy cudownych metod, ale nie wierzmy w to.

Porzuć pobożne życzenia

Nauka języka nie przynosi szybkich efektów – wymaga dużego zaangażowania, systematycznej pracy i nieustającej motywacji. Nauka języka za granicą to doskonały pomysł na poznanie języka, ale nieprawdą jest, że wystarczy tam mieszkać, by tak się stało. Nawet wówczas niezbędne są profesjonalne kursy językowe, inaczej będziemy kaleczyć język, zamiast nim biegle władać. Wszystkie przekonania o tym, że języka można nauczyć się bez wysiłku to pobożne życzenia. A twierdzenie, że na naukę za późno – i tym podobne – to tylko wymówki. Języka może nauczyć się każdy, kto tego chce i jest gotowy na wytężoną pracę i nie oczekuje szybkich efektów.

O witrynie

Ostatnie publikacje

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

p_ver Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *