Najbardziej prestiżowe szkoły za granicą: Anglia

Anglia jest krajem słynącym z prestiżowych szkół publicznych. Nauka w Anglii otwiera przed dzieckiem wiele możliwości, rozwija umiejętności językowe i umożliwia ubieganie się o miejsce na prestiżowych uczelniach wyższych.

Szkoły państwowe i publiczne

W Anglii istnieje podział na szkoły państwowe (state schools) oraz publiczne (public schools). Szkoły państwowe są bezpłatne, a więc stanowią one odpowiednik naszych szkół publicznych. Z kolei angielska szkoła publiczna zbliżona jest do polskiej szkoły prywatnej, a więc za uczestnictwo w zajęciach szkoła pobiera czesne w wysokości 10,000-20,000 funtów rocznie. Najbardziej prestiżowe szkoły za granicą znajdują się właśnie w Anglii i większość z nich zaliczamy do tzw. boarding schools, czyli szkół z internatem. Dowiedz się więcej na http://www.jpedukacja.pl/szkoly-srednie-i-studia/

Prestiżowe szkoły za granicą

W Anglii znajduje się 9 prestiżowych szkół publicznych: Eton, Winchester, St. Paul’s, Shrewsbury, Westminister, Merchant Taylor’s, Rugby, Harrow oraz Charterhouse. Najbardziej prestiżową szkołą spośród wymienionych jest Eton.

Nauka w Anglii – Eton

Eton to najsłynniejsza szkoła dla chłopców na świecie, założona w 1440 roku przez króla Henryka VI. Szkołę tę ukończyło wielu sławnych ludzi, m.in. aktor Hugh Laurie, były premier Wielkiej Brytani David Cameron oraz synowie księcia Karola – William i Harry. Do Eton posyłani są głównie synowie lekarzy, prawników, biznesmenów i rodziny królewskiej, w wieku 13-18 lat. Większość uczniów Eton decyduje się zdawać egzamin A-level, czyli odpowiednik polskiej matury, a ok. 90% z nich udaje się następnie na prestiżowy uniwersytet, w większości Cambridge lub Oxford.

Szkoły wybierane przez rodzinę królewską

Chłopcy z brytyjskiej rodziny królewskiej posyłani są najczęściej właśnie do Eton. Szkołę tę ukończyli książę William oraz książę Harry, a prawdopodobnie książę Jerzy, syn Williama, również zostanie do niej posłany po ukończeniu 13. roku życia. Obecnie książę Jerzy uczęszcza do publicznej szkoły przygotowawczej St. Thomas Battersea w Londynie, a jego niespełna 3-letnia siostra, księżniczka Charlotte, zaczęła właśnie uczęszczać do londyńskiego przedszkola Willcocks.

O witrynie

Ostatnie publikacje

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

p_ver Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *