Co dwa języki, to nie jeden

Serce czy rozum?

Rozsądek nam podpowiada – ucz się angielskiego, bo bez niego ani rusz, a serce mówi – włoski, tylko włoski – jest przecież taki piękny. Zamiast dokonywać trudnych wyborów i iść na kompromis z własnymi pragnieniami, posłuchajmy i rozumu i serca. Nauka dwóch języków jednocześnie jest możliwa, trzeba tylko podejść do tego strategicznie. Najłatwiej wprowadzić drugi język, gdy pierwszy mamy już opanowany na wyższym poziomie niż początkujący. Startowanie z dwoma od zera jest zdecydowanie trudniejsze. Jeżeli jednak jesteśmy mocno zmotywowani, to nie dajmy się odwieść od tego pomysłu.

Fiszkomania

Fiszki to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na naukę języka. Nie rezygnujmy z nich, gdy uczymy się dwóch. Fiszki dwujęzyczne również spełnią swoją rolę. Możemy je zrobić tak, by nie wykorzystywać już języka ojczystego, tylko słowa zapisywać w języku, którego zaczynamy się uczyć i tym, który już trochę znamy. Jeżeli nie zdecydowaliśmy jeszcze o wyborze drugiego języka, to zastanówmy się czy warto wybrać taki, który należy do tej samej grupy języków. Niesie to ze sobą pewne ryzyko – niektóre ze słów mogą brzmieć podobnie i być w podobny sposób zapisywane, co może prowadzić do pomyłek i utrudniać zapamiętywanie. Dlatego najlepiej wybrać dwa języki, które bardzo różnią się od siebie. Na początku nauki może też nam się zdarzyć mówienie w jednym języku z akcentem, który obowiązuje w drugim. To jednak problemy, z którymi spotykamy się przede wszystkim na początku nauki i które można wyeliminować.

Nie przesadzaj z ambicją

Sposobem na skuteczną naukę dwóch języków jest systematyczność. Pomocne jest też zdecydowanie, nauka którego języka jest dla nas ważniejsza, wówczas w sytuacjach, gdy będziemy mieć mało czasu, łatwiej podejmiemy decyzję na co go poświęcić. Jeżeli nauka jednego języka przychodzi nam z łatwością, a drugiego o wiele trudniej, to więcej czasu poświęćmy na ten drugi właśnie. Nie bądźmy zbyt ambitni i nie uczmy się więcej niż dwóch języków jednocześnie, to bardzo rzadko się udaje, a często pozbawia motywacji. Lepiej też każdego języka uczyć się o innej porze i w innym miejscu.

O witrynie

Ostatnie publikacje

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

p_ver Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *