Jak wygląda nauka w Anglii? Sprawdź, czy warto wysłać dziecko do angielskiej szkoły

Zastanawiasz się nad przeprowadzką lub wysłaniem dziecka do szkoły z internatem w Anglii? Angielski system edukacji różni się od tego znanego nam w Polsce. Sprawdź, jak wygląda nauka w Anglii, zanim podejmiesz decyzję o dalszej edukacji dziecka.

Nauka w Anglii między 5 a 18 rokiem życia

Pierwszy stopień edukacji (primary school) trwa między 5. a 11. rokiem życia. Następnie dziecko udaje się do odpowiednika polskiego gimnazjum (secondary school), które kończy w wieku lat 16. Na tym etapie obowiązek szkolny dobiega końca, a dziecko decyduje o swojej przyszłości. Większość nastolatków wybiera dalszą edukację (16-18) w college’ach (sixth form), w których ma możliwość podejścia do odpowiednika naszej matury. Ostatnim krokiem jest wybór szkoły wyższej.

Organizacja roku szkolnego w Anglii

Znaczącą różnicą między polskim i angielskim systemem edukacji jest organizacja roku szkolnego. Polskie dzieci chodzą do szkoły przez 2 semestry, mają 2-tygodniowe ferie zimowe oraz 2-miesięczne wakacje. Z kolei nauka w Anglii podzielona jest na 3 trymestry. Pierwszy trymestr rozpoczyna się 1 września i kończy w połowie października 5-dniowymi feriami, po których następuje drugi trymestr trwający do połowy lutego, po którym znów odbywają się 5-dniowe ferie. Trzeci trymestr rozpoczyna się pod koniec lutego i kończy pod koniec lipca. W trzecim trymestrze dzieci korzystają również z 5-dniowych czerwcowych ferii. Łączna liczba dni spędzonych w szkole to 190, podobnie jak w Polsce.

Egzaminy obowiązkowe – Key Stages

Uczniowie uczęszczający do angielskich szkół muszą osiągnąć 4 poziomy, tzw. Key Stages (5-7 lat, 7-11 lat, 11-14 lat, 14-16 lat). Zaliczenie każdego poziomu kończy się obowiązkowym egzaminem.

Szkoły z internatem w Anglii

Polskie dzieci, które ukończyły 14. rok życia, mogą skorzystać z wyjątkowej okazji wyjazdu do szkoły angielskiej. Szkoły z internatem w Anglii dają dziecku możliwość przystąpienia do matury brytyjskiej lub matury międzynarodowej IB, dzięki czemu nastolatek może w przyszłości udać się na jedną z prestiżowych angielskich uczelni wyższych. Ciekawą ofertę wyjazdów do szkół z internatem w Anglii ma polska firma JPEdukacja. Więcej informacji o jej ofercie znajdziesz na https://www.jpedukacja.pl/

O witrynie

Ostatnie publikacje

Kategorie

Szukaj po tagach

Archiwa

p_ver Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *